Vyberte váš jazyk

výber manuka medu

V tomto článku rozoberieme to, na čo si treba dávať pozor pri kúpe manuka medu.

Manuka medy sú na jednej strane zväča veľmi kvalitné, no na druhej strane nie sú najlacnejšie, preto je dobre vedieť, čo kupujete. Ak vás to zaujíma, čítajte ďalej.

Na čo si treba dávať pozor pri výbere manuka medu

Najprv by sme chceli spomenúť, že nie všetky druhy manuka medu majú neperoxidovú aktivitu NPA. Niektorí výrobcovia umelo pridávajú peroxidovú aktivitu a aj neperoxidovú NPA do medu, aby dosiahli vyššie hodnotenie. Robia to z marketingových dôvodov a aj kvôli vyššej cene manuka medov s vyššou neperoxidou aktivitou. Preto odporúčame pozorne si preštudovať informácie na obale. Okrem toho existujú tri pravidlá:

Uistite sa, že viete, čo znamená neperoxidová aktivita NPA manuka medu. Pre bližšie iformácie vám odporúčame prečítať náš článok: Čo znamená označenie NPA zobrazené na manuka mede?

 

Vyžiadajte si certifikát

Aby ste sa uistili, že manuka med je originálny, požiadajte o tento dokument, aby ste si overili, či sa pri laboratórnej skúške preukázala deklarovaná kvalita manukového medu. Môžete to tiež preskúmať podľa farby a vône. Ak je farba manukového medu tmavohnedá a má spálenú alebo až karamelizovanú príchuť, je veľmi možné, že med je starý alebo bol zahriaty kvôli umelému zvýšeniu neperoxidovej aktivity NPA manuka medu. Tento faktor je veľmi dôležitý, pretože pri zahriatí sa enzýmy ničia.

Takisto, je dôležité, aby spoločnosť, ktorá pracuje nielen s manuka medom mala vypracovaný systém zameraným na zaistenie bezpečnosti potravín - HACCP

Pred kúpou manukového medu je dôležité vedieť aj to, čo znamaná MGO. Preto Vám odporúčame náš článok: Čo znamená označenie MGO zobrazené na manuka mede?

Vyzbrojený týmito informáciami si viete vybrať ten najlepší typ medu manuka. Ak by ste potrebovali poradiť s kúpou manukového medu, môžete sa na nás kedykoľvek obrátiť.