Vyberte váš jazyk

Akné môže byť reakciou pokožky na faktory, ako je stres, nesprávna strava, hormonálne zmeny, ale aj znečistenie ovzdušia.

Problém s akné má približne 85 percent ľudí vo veku od 12 do 24 rokov, ale aj približne 5 percent ľudí v dospelom veku od 40 do 49 rokov.

Ak by ste radi na akné vyskúšali prírodnú liečbu, odporúčame zvážiť použitie manuka medu z Austrálie.

Manuka med sa skladá z cukrov (hlavne glukóza a fruktóza), aminokyselín, rôznych vitamínov a minerálov, peroxidu vodíka a obsahuje tiež metylglyoxal (MGO). V kombinácii s nízkym pH tieto ingrediencie robia z Manuka medu silného bojovníka proti akné.

Čo je to metylglyoxal („MGO“) sa dočítate v našom článku: Čo znamená označenie MGO zobrazené na manuka mede.

Kozmetické výhody a účinok na akné

Manuka med je už dlho označovaný ako super-med, a toto označenie nie je bezdôvodné. Manuka med môže zlepšiť vzhľad vašej pokožky tým že vyvážuje pH pokožky

a pomáha jej zbaviť sa zvyškov odumretých buniek, aby bola pokožka svieža a čistá.

Protizápalový účinok manuka medu môže znížiť lokálny zápal spôsobený akné.

Ako antibakteriálny prostriedok manuka med redukuje baktérie, ktoré infikujú póry a spôsobujú akné. Tento med môže tiež uzdraviť už existujúce pupienky a nízke pH urýchľuje hojenie akné.

Liečivé vlastnosti manuka medu

Výskum preukázal rôzne prospešné vlastnosti manuka medu. Manuka med ničí škodlivé baktérie, a pretože obsahuje peroxid vodíka a zlúčeniny ako metylglyoxal MGO, je med z manuky účinný pri ničení patogénov vrátane baktérií rezistentných na antibiotiká. Udržiavanie pokožky bez baktérií urýchľuje proces hojenia akné. Vysoká koncentrácia cukrov v mede udržiava pokožku vlhké, čo tiež môže urýchliť hojenie. Manuka med je tiež skvelým “zmäkčovadlom”, čo znamená, že zjemňuje pokožku.

Manuka med všeobecne zmierňuje zápal a bolesť kože, preto sa môže použiť nielen pri liečbe akné, ale aj pri iných kožných ochoreniach ako je psoriáza a lupiny, alebo pri poraneniach kože, ako sú rôzne rany alebo popáleniny.

Ako používať Manuka med na akné

Manuka med môžete použiť buď ako čistiaci prostriedok, alebo ako masku. Nech sa už rozhodnete použiť akýkoľvek spôsob, najskôr z tváre dobre očistite a odstráňte make-up.

Čistiaci prostriedok

Na tvár si dajte množstvo medu veľkosti hrášku. V prípade potreby ho môžete použiť trochu viac prípadne ho zriediť niekoľkými kvapkami vody. Výskum preukázal, že aj zriedený manuka med si stále zachováva svoje antibakteriálne vlastnosti. Med si jemne masírujte po celej tvári niekoľko minút. Potom si pokožku opláchnite a osušte.

Maska

Zmiešajte do pasty nasledovným spôsobom:

Použijeme:

mletý ovos

med

citrónová šťava

Zmes si naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Alternatívne môžete použiť samotnú masku iba z manuka medu a nechať ju pôsobiť na tvári až 30 minút.

Bodové ošetrenie

Naneste malé množstvo medu na formujúci sa pupienok. To je všetko. Nechajte to tak a nechajte med pôsobiť antibakteriálne.

Riziká použiutia manuka medu

Pri použití manuka medu doposiaľ nie sú známe žiadne negatívne reakcie organizmu.

Avšak pred zakúpením prvého manuka medu je vhodné dodržať niekoľko pokynov. V tejto súvislosti odporúčame prečítať si článok: Ako sa nepomýliť pri výbere manuka medu.

Je dôležité vybrať si ten správny manuka med. Manuka med sa vyrába len v Austrálii a na Novom Zélande. Odporúčame vybrať si vysoko účinné produkty pochádzajúce z renomovaného zdroja. Na etikete by malo byť slovo „active“ = „aktívny“. Na manuka mede by sa malo uvádzať označenie jeho kvality pomocou rôznych hodnotiacich systémov, ako MGO (metylglyoxal) alebo NPA (neperoxidová aktivita).

Na akné sa odporúča manuka med o sile aspoň MGO 250.

Alergické reakcie na manuka med sú zriedkavé. Avšak opatrnosti nikdy nie je dosť. Vyskúšajte svoju reakciu tým, že si malé množstvo manuka medu vtriete na predlaktie. Zistite, či nepociťujete nejakú reakciu, napríklad svrbenie. Ak nie, môžete si manuka med aplikovať na tvár.

Záver

Ak sa rozhodnete ísť cestou prírodnej liečby a použijete manuka med, začnite určite s kvalitným produktom. Manuka med môže pomôcť pri liečbe, ale aj ako prevencia pri predchádzaní akné. Je to preto, že manuka med má liečivé a antibakteriálne vlastnosti, ako aj protizápalové účinky.

Urobte svoju medovú kúru pravidelnou rutinou. Výsledky sa môžu ukázať už za sedem dní. Aj keď to trvá dlhšie, buďte vytrvalí. Vaša pokožka sa vám za to poďakuje.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/manuka-honey-for-acne#outlook