Vyberte váš jazyk

manuka med, manuka, med

Hovorí sa, že manuka med je tekuté zlato. Prečo? Manuka med sa v minulosti používal ako tradičný liek. Keď včely opeľujú rastlinu Leptospermum scoparium, získavajú med, ktorý je účinnejší ako štandardný včelí med.

Je to preto, lebo má vyššiu koncentráciu metylglyoxalu (MGO). Manuka med sa dodnes používa ako prírodná "masť" na rany každého druhu. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo znamená označenie MGO na manuka mede, prečítajte si náš článok.

Čo všetko by ste o manuka mede mali vedieť?

Manuka med je antibakteriálny a veľmi odolný aj voči vírusom. To znamená, že baktérie ani vírusy by nemali byť schopné vybudovať si imunitu voči účinkom medu. Práve preto je med manuka výborným liekom na vírusové ochorenia a pomôže napríklad aj pri zapálenom hrdle. 

Ďalšie výhody manuka medu:

  • liečba rezných rán a odrenín 
  • čistenie infekcií
  • zmiernenie bolesti žalúdka
  • zlepšenie trávenia
  • posilnenie imunitného systému
  • poskytovanie energie

Hojenie rán

Rovnako ako u iných medov, aj manuka med môže pomôcť pri hojení rán. Všetky formy medu sú kyslé a majú pH medzi 3,2 a 4,5. Ukázalo sa, že kyslé vlastnosti medu podporujú hojenie. Kyslosť tiež blokuje enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny a peptidy, ktoré telo potrebuje na svoju opravu. Vysoká koncentrácia cukru v mede tiež pomáha chrániť rany.

Manuka med má nízku vlhkosť a čerpá tekutinu z rany. To pomáha odstraňovať odpad a urýchliť proces hojenia. Manuka med tiež čerpá vodu z buniek napádajúcich baktérií. Baktérie potrebujú vodu na svoj rast a prežitie. Vytiahnutie vody z inváznych baktérií ich zabije.

Antivírusové a antibakteriálne vlastnosti

Po celé stáročia sa ako prírodné antibiotiká používali všetky druhy medu. V posledných rokoch vedci zistili, že sila medu na ničenie choroboplodných zárodkov pochádza z peroxidu vodíka vyrobeného pomocou včelieho enzýmu.

Manuka med to posúva o krok ďalej tým, že napáda choroboplodné zárodky látkou zvanou MGO. Táto látka, ktorá sa nachádza v nektári rastlín rastliny Leptospermum scoparium, pomáha hojiť drobné aj chronické rany. Jednoducho povedané, čím viac MGO je v mede, tým má lepšie antivírusové a antibakteriálne vlastnosti.

Z tohto dôvodu americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil obväzy naplnené medom Manuka na predaj v lekárni aj na lekársky predpis.

Vedcov doslova fascinujú aj antibakteriálne vlastnosti manuka medu. Desiatky druhy baktérií sú citlivé na manuka med, vrátane Staphylococcus aureus a Streptococcus. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam sa toto tekuté zlato aplikuje často na pokožku postihnutú akné či ekzémom.

Podpora imunity

Ak chcete skutočne podporiť imunitu, mali by ste manuka med jesť každý deň v množstve 1 až 2 polievkových lyžíc. Môžete ho jesť samostatne alebo si ho pridajte do jedla.

Ak vás bolí hrdlo alebo len chcete byť proaktívni, skúste si každý deň vziať 1/2 až 1 polievkovú lyžicu manuka medu. Ak nie ste chorí, môže pomôcť posilniť váš imunitný systém a zabrániť chorobe. Ak už máte boľavé hrdlo, pomáha zmierniť vaše príznaky.

Čo treba sledovať pri kúpe manuka medu?

Ak sme vás navnadili a chystáte sa kúpiť manuka med, je dôležité kúpiť si kvalitný med. Manuka med je môžete kúpiť na našom eshope www.medaren.sk. Pri nákupe je dôležité  sledovať niektoré parametre, o ktorých sme napísali viac v našom článku: Ako sa nepomýliť pri výbere manuka medu.

Ak si nie ste istí, či kupujete kvalitný manuka med, nakúpte v našom eshope, kde garantujeme kvalitu našich medov. Veľmi radi Vám pred kúpou poradíme, ktorý med je pre vás vhodný. Stačí nám zavolať.